Otevírací doba
V roce 2024 je kaple sv. Wolfganga z důvodu rekonstrukce uzavřena.
Kaple sv. Wolfganga je otevřená každoročně od května do konce září vždy v pátek od 11 do 17 hodin a v sobotu a neděli od 12 do 18 hodin.
Kaple se nachází v městské části Horní Krupka, při vedlejší silnici vedoucí na vrchol Komáří vížky. Přímo u kaple není možné zaparkovat, parkoviště je nedaleko při hlavní silnici do Fojtovic. Naproti kapli sv. Wolfganga byl na trase naučné stezky Po stopách horníků vybudován přístřešek s posezením, k odpočinku ho mohou využít i cyklisté.
Co uvidíte a uslyšíte
Kaple sv. Wolfganga svítí svou bílou fasádou do dálky a s červenou budovou horského hotelu Komáří vížka tvoří nerozlučnou dvojici, která zdobí horský hřeben nad Krupkou již mnoho let. V kapli vás uvítá průvodce, od kterého se dozvíte zajímavosti z historie i ze současnosti a dostanete prospekty a různý propagační materiál. O Hornické krajině Krupka jako součásti památky UNESCO vás bude informovat výstava uvnitř kaple. Zajímavostí je také smírčí kříž nebo původní oltářní kámen. A ještě tip na horké letní dny, v kapli je stále příjemný chládek, tak se tu neváhejte osvěžit.
Vstupné
Vstupné do kaple sv. Wolfganga je dobrovolné. Příspěvky vybrané z kasičky se využívají na výzdobu a k údržbě kapličky nebo na menší opravy.
Kontakt na provozovatele
Městský úřad Krupka
Tel.: +420 417 803 147 (infocentrum) nebo +420 417 803 131 (úsek cestovního ruchu); E-mail: info@mukrupka.cz
Zajímavosti
Mezi lidmi se traduje, že Wolfgang při svém putování Krušnými horami pobýval nějaký čas i v okolí Komáří vížky a tehdy prý požehnal místním borůvkám, které tu pak rostly v nevídané velikosti.
Historie kaple sv. Wolfganga
Původně byla kaple postavena již ve 14. století v gotickém slohu jako modlitebna pro horníky. Za třicetileté války ji roku 1634 srovnalo se zemí švédské vojsko, zůstal jen oltářní kámen zvaný menza. Obnovena byla v letech 1692–1700 a bohoslužebným účelům opět předána dne 29. srpna 1700. Novou barokní kapli postavili zednický mistr Hans Gradisch a tesař Hans Georg Prüchel na popud tehdejšího pána Krupky Vojtěcha Václava Šternberka. V roce 1710 odkoupil krupské panství hrabě Clary Aldringen, který se zavázal, že kaple sv. Wolfganga bude zachována na věčné časy. Později byl kolem kapličky založen i malý hřbitov, kde odpočívají obyvatelé z Horní Krupky a okolí. Na počátku 20. století se před kaplí konaly vyhlášené borůvkové slavnosti, které organizovali obyvatelé nedalekých horských obcí. Ze starých pohlednic víme, že u kaple stávala márnice a o kousek dál při cestě také přístřešek na sněžný pluh, který se zapřahal za koně. Za 2. světové války byl interiér kaple zcela zničen a stavba chátrala až do roku 2000, kdy se dočkala rekonstrukce.
Svatý Wolfgang
Wolfgang von Regensburg
Wolfgang von Regensburg se narodil v roce 924 v Severním Švábsku. V roce 956 převzal, na doporučení svého přítele Heinricha von Babenberg, arcibiskupa z Trieru, vedení zdejší katedrální školy. Roku 964 vstoupil do kláštera Benediktinů v Einsiedeln ve Švýcarsku, kde byl v roce 968 vysvěcen na kněze. V roce 971 odešel Wolfgang jako misionář do Uher, byl však povolán zpět, aby roku 972 přijal svěcení na biskupa a nastoupil na stolec v Regensburgu. Snažil se o reformy klášterů, zakládal nové nadace, zasloužil se v roce 973 o založení pražského biskupství a svým působením se stal vzorem pro své následovníky. Proslul svými schopnostmi léčit a uzdravovat slepce a malomocné. S velkou láskou pomáhal kde bylo třeba, zvláště mu záleželo na školství a zajišťování potřeb chudých. Wolfgang zemřel na jedné ze svých cest podél Dunaje dne 31. října 994 v Puppingu v Horním Rakousku. Pohřben je v kostele sv. Emmerama v Regensburgu. Za svatého byl prohlášen dne 7. října 1052 papežem Lvem IX. Stal se patronem pastýřů, horníků, dřevorubců, tesařů, sochařů a neprávem vězněných.
Současnost
Kaple sv. Wolfganga je majetkem Města Krupka. Pro veřejnost byla otevřena v roce 2000 po rozsáhlé rekonstrukci, která byla za finanční podpory Evropské unie realizována v rámci projektu Příhraniční naučná hornická stezka z programu Phare. V letech 2004 až 2019 se v kapli 1. května konal Den sousedství. V rámci spolupráce zde města Krupka a Altenberg-Geising pořádala setkání přátel z obou stran hranice. Součástí programu byla také ekumenická bohoslužba. V současnosti má Město Krupka v plánu opravu střechy a fasády kaple a do budoucna také záměr obnovit tradici květnového setkání.
Kulturní památka kaple sv. Wolfganga se nachází v Hornické krajině Krupka a je tak součástí památky UNESCO.