Historie hradu Kyšperk
Hrad Kyšperk byl vybudován za vlády Jana Lucemburského jako strážní pevnost na ochranu starobylé obchodní stezky do Saska. Prvním majitelem hradu byl Oto z Bergova, saský šlechtic, který přišel do Čech s Těmou z Koldic, pozdějším pánem na nedaléké Krupce. Nejslavnější období hradu Kyšperk je spojeno s pražskými arcibiskupy. V roce 1327 získal pevnost Jan IV. z Dražic, který Geirsberg přejmenoval na Bischofsberg (Biskupská hora), což se ovšem neujalo a název po pár letech zanikl. Vysocí církevní hodnostáři se zasloužili o zvýšení vojenského i hospodářského významu Kyšperka. Roku 1390 započal pražský arcibiskup a královský kancléř Jan z Jenštejna rozsáhlou přestavbu hradu, do které investoval ohromnou sumu 1500 kop grošů. Zřídil zde kapli, opravil strážní věž na vybírání mýta a vybudoval mohutné opevnění. V roce 1393 na Kyšperk uprchl po sporu s králem Václavem IV. A dobře udělal. Jeho spojence, generálního vikáře Jana z Pomuku, který také proti králi vystoupil, vojáci chytili a umučili. Tato událost pak vešla do historie jako umučení sv. Jana Nepomuckého. V době husitských válek patřil Kyšpek rodu Rydkéřů z Polenska. Pod nátlakem ho roku 1440 převedli na rod Vřesovců, kteří hrad v roce 1520 prodali i s panstvím krupským Glatzům. Glatzové podnikali v těžbě cínu, vlastnili také tvrz Starý Dvůr v Krupce. A Glatzové se postarali o zánik Kyšperka. Traduje se, že mladý pán Zikmund Glatz pořádal na Kyšperku pitky se svými kumpány a při jedné z nich došlo i na střelbu. Glatz výstřelem z ručnice nechtěně hrad zapálil a kvůli nedostatku vody sídlo vyhořelo. Od roku 1541 je Kyšperk uváděn jako pustý.
Pověst
A jako každý správný středověký hrad má i Kyšperk svá strašidla. Jednou za sto let se prý v rozvalinách hradu zjevují tři starci, kteří čekají na svého vysvoboditele. Ten od nich má přijmout pohoštění a poděkovat slovy "zaplať Pán Bůh". Tím zlomí kletbu, duše starců budou volné a jemu se dostane bohaté odměny.
Současnost
Kulturní památka zřícenina hradu Kyšperk je v majetku Města Krupka.
Od měsíce července platí až do odvolání z důvodů padajícího zdiva ZÁKAZ VSTUPU do celého areálu zříceniny. V souvislosti s havarijním stavem zříceniny hradu Kyšperk město Krupka informovalo dotčený orgán památkové péče a v současné době poptává odbornou firmu na statické zajištění objektu a jeho následnou sanaci. Jak dlouho bude hrad pro veřejnost uzavřen se v tuto chvíli bohužel nedá odhadovat.